wtorek, 3 listopada 2009

V&S Luksusowa Zielona Góra S.A. (Albert Buchholz A.G., Weinbrennereien Grünberg/Schlesien-Köln-Rüdesheim/Rhein)


Kamienice : nr 57, 59, 61 , 63. Od początku były częścią zabudowy fabrycznej i tak jest do tej pory. fot. Jerzy Chamerski

Kamienice nr 59 i 61 - obecnie siedziba firmy V&S Luksusowa. fot. Jerzy Chamerski



Lubuska Wytwórnia Wódek Gatunkowych "Polmos"- lata 50-te.

Po II wonie światowej, na bazie wytwórni A.Buchholza, a także dwóch innych zielonogórskich destylarni – H.Raetsch i Scharlachberg – powstała Lubuska Wytwórnia Wódek Gatunkowych "Polmos".





Pierwsza produkcja miała miejsce w 1946r. („Starowin Zielonogórski”, „Wiśniówka” i „Siwucha”). Proces prywatyzacji firmy rozpoczął się w 1999r., a 8 maja 2003r. nastąpiło przejęcie ponad 80% akcji przez V&S Group ze Szwecji. W lutym 2004r. nastąpiła zmiana nazwy na V&S Luksusowa Zielona Góra S.A.

Kolumna z beczkami pod wytwórnią Buchholza przy ul. Jedności (fot. ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej) Fot. Archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej Ulica Jedności 59. Wytwórnia Koniaków - Albert Bucholz - ta największy i najbardziej znany producent koniaków w Grünbergu. Bucholz rozpoczął produkcję w 1860 r. Wytwarzał kilkanaście gatunków koniaków. Dużą popularnością cieszył się najstarszy zielonogórski koniak "Alte Ur-Buchholz. Początkowo niewielki zakład znacznie rozbudował się przed I wojną światową. Miał swoje filie w kilku krajach. Dziś mieszczący się tu Polmos to jeden z największych producentów alkoholi w Polsce.

Ten sam budynek dzisiaj. Ul.Dworcowa nr 6 - Tytoń Polski. Fot. Jacek Tenerowicz.

Hatzfeldtstraße (obecnie ulica Dworcowa) 1900-1910 - Niemiecki Królewski Urząd Celny.

Grünberg - rok 1910. Transport francuskiego wina z Szampanii do słynnej zielonogórskiej wytwórni koniaków Alberta Bucholza. Wino dopłynęło do nadodrzańskiego portu Tchischerzig (Cigacice), z którego kolumna transportowa jedzie do fabryki Bucholtza. Obecnie jest to ulica Dworcowa, odcinek pomiędzy ul. Stefana Batorego a ul. Ułańska. Po prawej stronie widoczny jest Niemiecki Królewski Urząd Celny. W miniaturce pocztówki widok na wytwórnię przy ulicy Jedności, wówczas Berlinerstraße.

Akt nadzoru budowlanego posesji firmy Albeert Buchholz z Zielonej Góry z 8 VI 1907 r.
Akt nadzoru budowlanego dotyczący posesji położonej przy Berlinerstraße 36 i 37 (ul. Jedności), przy której mieściła się firma Albert Buchholz.
Opis zewnętrzny:
Oryginał, jęz. niemiecki, papier, 1 luźna karta o wymiarach 200x300mm wschodząca w skład teczki, podpis Alberta Buchholza; nadruk firmowy z wizerunkiem firmy.
Miejsce przechowywania:
Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, Akta miasta Zielona Góra, sygn. 3022, s. 120.

Winieta wytwórni koniaku Albert Buchholz z 1915 roku.

Winieta wytwórni koniaku Albert Buchholz z 19 października 1903 roku

Wytwórnia destylatów winnych Alberta Buchholza powstała w 1860r. i mieściła się przy ówczesnej Berlinerstraße nr 35-37 (obecnie ul.Jedności 59-61).
Przed I wojną światową należała do największych w tej branży w Niemczech. Właścicielem był wówczas Johannes Gothmann. Do jej koronnych produktów należał m.in. koniak "Der alte Ur-Buchholz".
Po śmierci J. Gothmanna, w grudniu 1921 roku, firma uległa przekształceniu w spółkę akcyjną pod nazwą Albert Buchholz
A.G., Weinbrennereien Grünberg/Schlesien-Köln-Rüdesheim/Rhein.
Była to największa w Niemczech wytwórnia tego specyfiku. Posiadała filie w Kolonii, Worms, Monachium, Lipsku, Bingen. Wyroby Bucholza zdobyły złoty medal na wystaie w Paryżu, zostały nagrodzone na wystawach światowych w Chicago (1893), St. Louis (1904).


Lata 1900-1928

Panorama kompleksu zakładów produkcji destylatów winnych Albert Buchholz A.G., Weinbrennereien Grünberg/Schlesien-Köln-Rüdesheim/Rhein (na pierwszym planie) oraz Otto Mülsch Weinbrennerei, Weingroßhandlung, Zollkellereien (dalej na prawo) przy Berlinerstrasse (ob.ul.Jedności), numery (ówcześnie) odpowiednio 35-37 i 28.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz